Infrastruktur med plats för framtiden

Framtidssäkert nät

Signalerna i Com Hems nät är både digitala och analoga. Det gör det lättare för oss att möta de olika krav som de boende ställer på våra tjänster för tv, bredband och telefoni. Vissa vill ha det senaste med 100 Mbit/s Bredband och On Demand-tjänster på sin nya HDTV. Andra vill bara kunna ringa till en låg kostnad och se på SVT.

Com Hem har under de senaste åren kraftfullt uppgraderat näten. Uppgraderingen innebär att vi idag har fiber till varje kvarter och ofta till varje större fastighet vi betjänar. I praktiken innebär det att Com Hem levererar tjänster motsvarande 5000 Mbit/s till varje uttag. Som fastighetsägare kan du vara trygg i att samtliga tjänster som efterfrågas av de boende idag, såväl som i framtiden, gott och väl ryms inom denna stora bandbredd.

Det fiberrika nätet tar sig uttryck i att tjänsterna inte behöver konkurrera sinsemellan om bandbredd. Detta skiljer sig fundamentalt från så kallade DSL- som LAN-nät där alla tjänster ska samsas inom en begränsad bandbredd. Ett annat exempel är att våra HDTV-sändningar utnyttjar full bandbredd, 13-18 Mbit/s, med senaste kodningsteknik (MPEG4). I praktiken innebär det att, samtidigt som någon i familjen delar högupplösta bilder med kompisar, så kan du lugnt njuta av din On Demand film i HD i rummet bredvid - utan att de båda stör varandra det minsta.







Fastighetsägarna och Com Hem
För att skapa så bra produkter och tjänster som möjligt till våra kunder har Com Hem ett nära samarbete med Fastighetsägarna
Läs mer om samarbetet

Com Hem Nytt
Nyhetsbrev för fastighetsägare, bostadsrättsstyrelser och samfällighetsföreningar.
Läs mer

Vi underlättar för dig
Vi erbjuder allt från individuell energimätning till porttelefoni.
Mer om fastighetstjänster

Frågor och svar

Tools
Personal details

Ditt lösenord

Lösenordet hittar du längst upp på din faktura. Första gången du loggar in på Mina sidor kan du ändra ditt lösenord.

Läs mer om Mina sidor

Kolla att du bor i ett Com Hem-hus